New York’ta Trump’ın sus payı davasının görüldüğü mahkeme binasının önünde kendini ateşe veren adam öldü

Eski ABD Başkanı Donald Trump‘ın yargılandığı sus payı davasının duruşmasının yapıldığı New York’taki mahkemenin önünde bir kişi, henüz belirlenemeyen nedenle kendini ateşe verdi. Önce durumunun kritik olduğu duyurulan şahsın, daha sonra hayatını kaybettiği açıklandı. 

Trump’ın duruşmasının devam ettiği Manhattan’daki mahkeme binasının önünde televizyonlar canlı yayınlarına devam ederken bir kişinin kendini ateşe verdiği anlar ekrana yansıdı.

Etrafta bulunan polisler yerde alevler içinde yatan kişiye yangın söndürme cihazlarıyla müdahale etti.

Polis, şahsın kimliğini açıkladı

Olayla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen New York polisi, ABD yerel saatiyle öğlen 13.30 sularında kendisini ateşe veren şahsın Florida eyaletinden New York’a birkaç gün önce gelen Max Azzarello (37) olduğunu belirtti.

NBC’nin haberine göre; New York polisi Cumartesi günü erken saatlerde Azzarello’nun hastane personeli tarafından öldüğünün ilan edildiğini duyurdu. 

Şahsın, olayın hemen öncesinde yanında bir bildiri taşıdığı ve aşırı sağcı çevrelerin atıf yaptığı bazı “komplo teorilerini” içeren bildirisini bir internet sitesinde de paylaştığını ifade eden polis, şahsın motivasyonunun ne olduğuyla ilgili sorulara söz konusu bildiriye atıf yaparak cevap verdi.

Azzarello’nun Substack adlı paylaşım sitesinde yer alan “manifestosunda”, “Benim adım Max Azzarello, Trump’ın Manhattan’daki duruşmasının yapıldığı yerde kendini ateşe veren araştırmacıyım. Bu aşırı eylemim, önemli bir konuya dikkati çekmek için yapılmış bir protestodur: Kendi yönetimimiz, apokaliptik faşist bir dünya darbesiyle bizi vurmak üzeredir” ifadelerine yer verdi.

Şahsın dün de mahkeme binasının önüne geldiği bildirilirken, New York polisi olayla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x