Nisanda 32 kadın cinayete kurban gitti

TBMM Katip Üyesi ve CHP Trabzon Milletvekili Sibel Suiçmez, kadın cinayetlerinin önlenmesi için hükümetin bir an önce tedbir almasını istedi. 

Suiçmez, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, nisan ayında Türkiye’de 32 kadının cinayete kurban gittiğini, 13 kadının ölümünün ise “şüpheli” olarak kayıtlarda yer aldığını söyledi. 

YÜZDE 56’SI EVLERİNDE ÖLDÜRÜLDÜ 

Katledilen kadınların yüzde 59’unun, evli oldukları erkekler tarafından öldürüldüğünü belirten Suiçmez “Bu ay katledilen kadınların yüzde 56’sı evlerinde öldürülmüştür. Bu durum, kadın cinayetlerinin önlenmesi için alınacak tedbirlerin ne kadar ciddi olması gerektiğinin altını çizmektedir” dedi.

“İSİMLERİNİN İSTATİSTİK OLMASINDAN USANDIN”

Suiçmez, dün yine bir kadının evinde çocuğuyla birlikte katledildiğini ifade ederek, şunları kaydetti: 

– Katledilen kadınların isimlerinin birer ölüm istatistiği olmasından bıktık, usandık. ‘Yeter’ diyoruz, bıçak kemikte. Daha ne kadar kadın öldürülecek? Katledilen her kadın başka bir kadının katledilmesi için daha kolay bir zemin hazırlar hale gelmiştir. Bunun nedeni iktidarın gerekli ve caydırıcı önlemleri almamasıdır.

– İktidar, kadın kırımına varan kadın cinayetlerine karşı etkin ve caydırıcı çözümler üretmek için ne beklemektedir? Cezasızlık yasasına son verilmeli, infaz yasasında gerekli düzenlemeler yapılarak katilleri özendirmekten vazgeçilmelidir. İktidara sesleniyorum; gelin siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini dinleyin. Türkiye’de kadın kırımına birlikte son verelim.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x